Choď na obsah Choď na menu
 


Praha je plná nádherných miest. Ja by som vám chcela priblížiť miesta, ktoré nie sú tak často prezentované. Samozrejme miesta ako Karlov most, Pražský hrad, Staromestské námestie,  kostoly Malej strany majú svoje čaro.

Pri potulkách Prahou, hlavne v Starom meste, je množstvo uličiek, v ktorých aj s uplynutím času je zvláštna atmosféra(hlavne v noci). Preto, ak ste človek, ktorý rád nasáva atmosféru miest určite stvorené na to sú uličky Starého Mesta a Malej Strany.

Na chuť si tu prídu aj ľudia, ktorý obľubujú rôzne rarity. Či už "Tančící dům" , budova divadla, ktorú kritici obdivujú aj zatracujú, Golem v pražskej časti Březiněves a množstvo ďalších.

Aj pre romantikov sú ako stvorené prechádzky pri Vltave, Petřín, Kampa. Jednoducho Praha ponúka veľké množstvo aktivít a vyberie si tam to "svoje" určite každý.

Začnime tými najznámejšími.

Pražský hrad

Nachádza sa nad ľavým brehom Vltavy, západne od Starého Mesta v pražskej štvrti Hradčany. Je sídlom prezidenta a miestom, kde sú pochovaní českí panovníci a uložené korunovačné klenoty.Obrázok

Počiatky hradu siahajú až ku konci 9. stor., kedy tu bolo založené hradisko kresťanským kniežaťom Bořivojom. Neskôr to bolo sídlom Přemyslovcov. V 12. stor. bolo hradisko opevnené hradbami a hrad sa stal sídlom českých kráľov. K najstarším stavbám patrí bazilika sv. Jiří (920) a zvyšky rotundy sv. Víta (925). K prvému najväčšiemu rozkvetu došlo v 14. stor. za vlády Karla IV., kedy sa stal cisárskou rezidenciou. Gotická prestavba sa odohrávala za vlády Vladislava Jagellovského koncom 15.stor. Za vlády Habsburgovcov v 16. stor. bol prestavaný do renesančného slohu. Výstavba hradu vyvrcholila v 16./17. stor. za vlády Rudolfa II., kedy sa hrad stal významným európskym strediskom vied a umenia. Súčasťou hradu je aj "hradní stráž" , ktorá stojí pri Matyášovej bráne a Prašnom moste. Výmena stráži sa koná každú hodinu od 7:00-19:00 a o 12:00 sa koná slávnostná výmena stráží za doprovodu hudby.

Celý hradný komplex sa skladá z viacerých budov. Pre lepšiu predstavu kliknite na názov Pražský hrad. Je zložité opísať jednotlivé budovy, najlepšie je všetko vidieť osobne s plánom v ruke :). Vstupné nie je práve najlacnejšie, ale myslím si, že stojí za to si obzrieť všetko, len vopred upozorňujem, že na túto časť Prahy si vyčleňte aspoň pol dňa. Súčasťou je aj Zlatá ulička, ktorá je taktiež spoplatnená.

Staromestská radnica + Staromestský orloj

Bola založená v r. 1338 na žiadosť staromestských mešťanov. Bola symbolom mestskej samosprávy a srdcom mesta. V radnici zasadala mestská rada a súdny tribunál, v sieňach sa rozhodovalo o osude celého kráľovstva. Bol tu zvolený za kráľa Jiří z Poděbrad. V 16. stor. význam radnice poklesol. Až v 19. stor. sa opäť začala využívať, sa tu v podzemí za Pražského povstania nachádzal revolučný národný výbor. Jadrom objektu  bol od počiatku dom kupca Wolfina, v r. 1364 pribudla 4-boká gotická veža. V priebehu storočí boli pristavané a prikúpené ďalšie 3 domy, a tak vznikol komplex, ktorý zastupuje množstvo slohových období. Najväčšie poškodenie utrpela radnica počas 2. sv. vojny.Obrázok

Staromestský orloj pochádza z roku 1410 a patrí k najstarším orlojom v Európe. Jeho autorom je hodinár Mikuláš z Kadane a astronóm Jan Šindel, v r. 1490 postavil orloj hodinársky majster Hanuš z Růže, ku ktorému sa viaže legenda o oslepení pražskými mešťanmi preto, aby nemohol prezradiť tajomstvo konštrukcie orloja a vyrobiť tak niečo podobné aj inde. Každú celú hodinu sa objavujú v 2 okienkach dvanásti apoštoli. Nakoniec zazvoní kostlivec a zakikiríka kohút. Kostlivec kýva na svojich susedov Turka, Márnivca a Lakomca, ktorí mu naznačujú. že ešte umrieť nechcú.Na spodku sú nepohyblivé postavy anjela a 3 mešťanov, ktoré symbolizujú spravodlivú vládu nad mestom. Maľby na orloji sú dielom Josefa Mánesa.Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Chrám Panny Márie před Týnem alebo aj Týnský chrám

Obrázok Je to asi moja najobľúbenejšia stavba v tomto meste. Chrám bol založený v polovici 14. stor., na jeho výstavbe sa podieľali majstri svätovítskej Paléřovej huti. Severná veža bola postavená v r. 1463-6, južná 1505-11. V r. 1689 vyhorel a interiér bol prestavaný do barokového štýlu. V chráme je pochovaný astronóm Tycho de Brahe a taktiež tu boli pochovaných 12 hláv českých vodcov stavovského povstania, ktorý boli popravený na Staromestskom námestí.

 

Karlov most

Obrázok Je to najstarší zachovaný pražský most a patrí medzi najstaršie mosty Európy. Spája Staré Mesto s Malou Stranou. Bol založený císarom Karlom IV. S výstavbou sa začalo roku 1357 pod vedením známeho architekta Petra Paléřa a dokončená v roku 1402. V 15. stor. bola vybudovaná Malostranská veža, Staromestská veža na druhej strany bola dostavaná na konci 14.stor. podľa návrhu Paléřa. Staromestská veža je považovaná za jednu z najkrajších stredovekých veží stredovekej Európy. Má bohatú sochársku výzdobu. Najvyššie je sú umiestnené sochy sv. Vojtěcha a Prokopa, pod nimi sv. Víta. Po stranách sú sediace postavy Karla IV. a Václava IV.. Nad bránou je pás znakov krajín Českej koruny za čias Karla IV.                                                                               Most je dlhý 520m, široký 10m a je postavený na 16 pilieroch. Krásu tejto gotickej stavby dopĺňajú barokové sochy. Zdobenie mostu prebiehalo od 17. do 20 storočia. Tradovalo sa, že pri stavbe mostu boli do cementu  vajíčka pre lepšiu odolnosť mostu, ale pri nedávnej rekonštrukcii mostu sa táto povesť nepotvrdila.Obrázok

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Prokopské a Dalejské údolie

Obrázok Prírodný park Prokopské a Dalejské údolie sa nachádza medzi zástavbami 2 veľkých pražských sídlisk - barrandovské sídlisko a Velká Ohrada.
 Svoje pomenovanie získalo podľa 2 potokov, ktoré ním pretekajú. Krásne skaly, jazierko, stará romantická želez. trať - Pražský Semmering, oddychová atmosféra sú hlavnými lákadlami nie len pre Pražanov.

Nie však len milovníci oddychu a romantiky si tu nájdu to svoje. Bohatá historická minulosť zaujme snáď každého milovníka dávnych časov. Stopy po prvých Slovanoch, hradiskách, jaskyniach, skameneliny spred stoviek milónov rokov. Určite zaujímavé je aj okolie, miesto Hermovej skaly, ktoré bolo v minulosti činnou sopkou, údolie od praž. častí Řeporyje a Nové Butovice až k Vltave sú náleziskom vzácnych rastlín a na kopci Dívčí hrady stával hrad Děvín, namiesto neho tam dnes stojí vodárenská veža s pekným výhľadom.

 

Návštěvní kniha
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Blood Apply pressure on Readings Explained

(Aneollutty, 12. 10. 2018 23:17)

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre moelle bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/prix-cialis-5mg-en-pharmacie/

Blood Coerce : Blood require table

(Aroneesnasedor, 11. 7. 2018 2:34)

Compression est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre moelle bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/achat-cialis-belgique-finlande/

Menej zname miesta?

(dusan, 5. 6. 2014 9:35)

Neviem, ale okrem "Prokopske a dalejske udolie" mi clanok nic menej zname nepriblizil :( Naozaj som cakal nejaky vychytavky v Prahe a nie tie najznamejsie miesta, o ktorych vie kazdy (aj ten, kto v Prahe nikdy nebol).

Re: Menej zname miesta?

(ja, 25. 6. 2015 11:09)

Ďakujem za komentár, a chápem, že ste čakali niečo viac a následné sklamanie. Túto stránku som robila ako povinnú prácu na gymnáziu a myslela som si, že v tom budem pokračovať a budem ju dopĺňať, no nejak mi na to po zapísaní známky neostával čas a potom už ani chuť, ktorá sa možno ešte vráti. Ak vám môžem len tak stručne odporučiť nejaké miesta, čo ma len tak do rýchla napadajú, tak Valdštejnská zahrada, Stromovka, Letohrádek Hvězda, Letná - technické múzeum, Letenské sady a Strahov ponúkajú okrem iného celkom pekné výhľady, ak máte deti Gutovka, Zoo, Bobová dráha na Proseku atď.

pekny artikel

(radovan, 21. 2. 2012 11:03)

Dakujem za clanok. Pacil sa mi.
Moj je tu http://www.guitartravel.eu/2011/09/02/praha-uz-vol/